TARİHÇE
BARAKFAKİH ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ

Ankara yolundan şehir merkezine doğu yakasından girildiğinde, Ulu Şehir Bursa’yı ilk olarak OSB’miz karşılıyor. Güçlü ve modern fabrikaları, yeşil ve doğa dostu tesisleriyle; Bursa’ya Sanayi Kenti dedirtecek ilk izlenim buradan başlıyor. Bursa İli, Kestel İlçesi Barakfakih Mahallesi sınırları içerisinde yer alan OSB’miz, Bursa şehir merkezine 15 km. mesafede ve Bursa-Ankara yolu üzerindedir.

“Önce İnsan” Anlayışıyla Hareket Etmekteyiz. Etrafında “yerleşim alanı bulunmayan” ender OSB’lerden biriyiz. OSB’mize en yakın yerleşim yeri 3 km. mesafedeki Barakfakih Mahallesi olup, gerek OSB’miz içerisinde ve gerekse de etrafında hiçbir şekilde konutlaşmaya müsaade edilmemekte ve imara açılmamaktadir. OSB’miz, “İnsana değer veren yapısıyla gelecek nesillerimizin korunmasına ve insan sağlığına çok büyük önem vermektedir.

114 fabrika, 6500 çalışanıyla Ülke Sanayisine Güç Katıyoruz. OSB’miz sınırları içerisinde 114 adet fabrikamızın çarkları dönerken, 6500 adet çalışanın el, emeği göz nuru ülkemiz ekonomisine katkı sağlamaktadır. İleri Teknoloji kullanımı ve Ar-Ge merkezleriyle sanayicilerimiz gelecek nesillerimiz için sürdürülebilir kalkınmada önemli roller üstlenmektedirler.

“Tekstilde Dev Yatırımları barındırıyoruz.” OSB’mizdeki sektörel dağılım itibariyle %61 gibi bir oranla en büyük payı tekstil sektörü almaktadır. Bursa’mızın en önemli tekstil merkezlerinden biriyiz. OSB’mizde ev tekstili ve giyim sektöründe çok önemli markalar yer almaktadır.

Yenilikçi, Yenilenebilir, Çevre Dostu, İleri Arıtma Sistemleri İle Bir Örnek: “Yeşil Çevre Arıtma Tesisleri” Bölgemizde kurulu Yeşil Çevre Arıtma Tesisleri; çevre koruma ve yeşil gelecek projelerinde ülkemiz genelinde bir model olmuştur. OSB’izdeki tüm endüstriyel ve evsel nitiletikte atık sular arıtılmakta ve temiz su olarak doğaya verilmektedir. Kendi suyunu da üretme teknolojileri üzerinde çalışan Yeşil Çevre Arıtma Tesisleri, atık çamurundan enerji üretme sistemlerinde de önemli aşamalar kaydetmiştir.

İş dünyası olarak; bir yandan sanayinin gelişmesi, ekonomik refah seviyesinin yükselmesi için çalışırken, diğer taraftan doğanın korunması ve gelecek nesillerimize daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için de azami gayret göstermek zorundayız. Bosab, etrafında yerleşim yeri bulunmayan ender Osb’lerdendir. Ayrıca henüz Osb olmadan önce bile arıtma tesislerini kurarak ülke sanayisine örnek olmuştur. İleri arıtma teknolojilerine sahip Yeşil Çevre Arıtma Tesisimizde kendi suyunu kendi üretecek ve bölgemizdeki fabrikaların proses suyu ihtiyacını karşılayacak bir proje üzerinde de çalışılmaktadır.

Çağımızda sınai üretim tek amaç olmaktan çıkmış; çevre bilinci, insana saygı ve geleceğimiz daha ön plana gelmiştir. Organize Sanayi Bölgeleri sağlık koruma bandı, sosyal donatı alanları, imarlı ve planlı yapılaşma, kümeleşme, düzenli altyapı, daha geniş yeşil alanlar gibi bir çok faydalar sunmaktadır. Artık yeni dönemde Organize Sanayi Bölgeleri dışında ihracat yapma imkanı da olmayacaktır.